Pomidorowa to taka zupa, którą maluchy wcinają najczęściej. Ja zupy gotuję na 2 lub 3 dni, a drugie codziennie – taki mój mały dzieciorek wymagający. Jednego dnia może być z makaronem, drugiego z ryżem i zawsze to jakaś odmiana. Zupa szybka, bo właściwie sama się robi, tylko obrać warzywa, a jaka smaczna!

Składniki:

(1 skrzydełko z kurczaka bez antybiotyków lub 1 udko) może być bez mięsa

2,5 -3 litry wody

3 duże marchewki

1 pietruszka

1 cebula

kawałek selera ok 1/3 takiego większego

3 listki laurowe

4 ziela angielskie

1 pomidory z puszki (zblendować) lub gotowa passata pomidorowa (np. z Lidla w szklanej butelce – ok 1/2 butelki)

1/2 dużej śmietany  18% lub 12%(patrzcie, żeby nie było żadnych zbędnych dodatków np. mączka chleba świętojańskiego itp.)

1 łyżeczka mała cukru trzcinowego

1 łyżeczka mała płaska soli

pieprz do smaku

Myjemy mięso i wrzucamy do garnka z zimną wodą, zalewamy, żeby przykryło mięso. Zagotowujemy i ok 2 minuty gotujemy. Wylewamy wodę i wlewamy nową, ok 2,5 – 3 litry. (Jeśli wersja z mięsem, to tak robimy, jeśli bez to od razu warzywa wkładamy). Wkładamy mięso i warzywa z przyprawami(listek, sól i ziele) i gotujemy od 1,5 godziny na małym ogniu, u mnie na indukcji na 2 lub 3. Jak mięsko jest miękkie lub warzywa, dodajemy pomidory z puszki lub passatę. Gotujemy chwilę, dodajemy cukier i śmietanę rozrobioną z gorącą zupą czyli zahartowaną, żeby się nie zważyła. Wlewamy taką śmietanę do garnka i energicznie mieszamy trzepaczką, żeby się nie zważyła. Zagotowujemy, kosztujemy i gotowe!

Podawać z ugotowanym ryżem lub makronem. Pychotka.

 

 

Share:
Written by omatulu!
O matulu! Mama, żona i nauczycielka. Zwykła-niezwykła, jak każda kobieta i jak każda matka.